Bir Doksanlarda Çocuk Olmak Kitabı – Mahalleden Arkadaşlar

    Bu yazımda hayatım boyunca okurken en çok eğlendiğim kitap olan Mahalleden Arkadaşlar ve onun usta yazarı Selçuk Aydemir hakkında olacak. Belirtmeden geçemeyeceğim; Selçuk Aydemir; Kardeş Payı, Düğün Dernek, Çalgı Çengi, İşler Güçler gibi unutulmaz film ve dizilerin senaristidir.

  Kitap 9 yaşındaki Selçuk ve saz  arkadaşlarının, 11 yaşındaki mahallenin reyisi(!) İsmet’in çetesine girmeye çalışmasını ve kendi çetelerini kurup mahalleyi ayağa kaldırmasını anlatıyor. Tabi bunları kendi sokaklarımızda konuştuğumuz dille anlatıyor. Yani gayet eğlenceli ve samimi bir dille. Bu da sizi her satırı okuduktan sonra kitaba daha çok bağlıyor. Çünkü kendinizden, mahallenizdeki çocuklardan birer parça buluyorsunuz.

Mahalleden Arkadaşlar – Selçuk Aydemir

    Zaten daha ilk sayfada bulunan “BU KİTAPTA BAHSİ GEÇEN İSİMLER, MEKÂNLAR VE OLAYLAR BÜYÜK ORANDA GERÇEKTİR. ALINGANLIK YAPIP DAVA AÇMAYA KALKACAK TÜM KURUM VE KURULUŞLAR, ÖZEL, TÜZEL KİŞİLİKLER İSE KURMACADIR” önsözü yüzünüzü güldürerek kitabın samimiyetini gözler önüne seriyor ve sizi kitaba bağlıyor.

İçerik

    Neyse gelelim içeriğe… Kitapta ana karakterimiz tabi ki Selçuk. Yan karakterler olarak öne çıkanlar ise Küçük Selçuk’un yakın iki arkadaşı olan Mete ve Serkan. Bir de çok mücadele ettikleri 11 yaşındaki İsmet.

İlgini Çekebilir  Excel'de Makro Ekranını Açma ve Hücre İşlemleri (Resimli Anlatım)

Olay Örgüsü

    Mahalledeki çocuklardan daha büyük olan İsmet’in kendine ait bir çetesi var ve Selçuk’un en büyük hayali İsmet’in gözüne girip çetesine katılmak. Bu çeteye katılabilmek için karakterimiz Selçuk’un yapmayacağı şey yok. Mahalleyi ayağa kaldırmak da buna dâhil tabi. Galatasaray için Hagi, Fenerbahçe için Alex, Joker için Batman, Irak için Saddam Hüseyin ne demekse Selçuk için İsmet de o demek. Tamam, belki Saddam saçma oldu ama anladınız siz.

  Çeteye katılmak için Selçuk’un yapmayacağı şey yok. Hatta bir seferinde İsmet: “güçlü olanı çeteme alacam” deyince; Selçuk kendi kuzeni Turgay’ı dövmüş fakat yaranamamış. İsmet En çok gol atanı alacağım deyince ise Selçuk 7-2 biten maçta 9 golü de atmış. Fakat buna rağmen “neymiş karşı takımın güçlü olduğunu anlayınca kendi kaleme 7 gol atmışım” gibi sitem etmiştir. İsmet ısrarla “sen okuyacaksın Selçuk, bu pis işlere karışmayacaksın” dese de bu reddedilme her seferinde minik Selçuk’u daha çok hırslandırmıştır.

    Bu kitapta kendisi küçük yüreği büyük Selçuk’un çete kurmasını, para kazanmak için bulduğu akıl almaz yöntemleri, perili evdeki macerasını, yediği kazıkları ve hayal kırıklıklarını bulacaksınız.

İlgini Çekebilir  Şehla - Senaryo Denemem

    Küçük büyük, yaşlı genç herkese tavsiye ettiğim iki kitaptan biridir Mahalleden Arkadaşlar. İlkokul öğretmenime, yanlış hatırlamıyorsam iki-üç arkadaşıma ve ablama ayrı ayrı alıp hediye etmişimdir. He birde benim kütüphanemi gördükten sonra hayatında ilk kez medeniyet görmüş mağara adamları gibi şaşıran; kitapların ne olduğunu anlamaya çalışan abim bile ben okurken kulak misafiri olduktan bir-iki gün sonra kitabı alıp aynı gün bitirdiğini ve sosyal medyada kapak fotoğrafı yaptığını belirtmek isterim.

    Lafı çok uzattım ama Mahalleden Arkadaşlar hakkında ne kadar konuşsak o kadar konu açılır. Dediğim gibi herkese tavsiye ettiğim iki kitaptan biridir Mahalleden Arkadaşlar. Diğeri Tarık Tufan’ın “Bir Adam Girdi Şehre Koşarak” adlı eseridir. Başka bir yazımda da ondan bahseder ve linkini de buraya koyarım.

    Şimdilik bu kadar. Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: